دکتر جعفر شاکری فوق تخصص جراحی سرطان شیراز

سرطان تیروئید

  • 2023-07-30T10:05:00+04:30

سرطان تیروئید

سرطان تیروئید یکی از شایع‌ترین انواع سرطان در سیستم اندوکرین است. در این نوع سرطان، سلول‌های بدخیم در بافت تیروئید شکل می‌گیرند. علائم سرطان تیروئید ممکن است شامل تورم در ناحیه گردن، سختی و درد در گردن، تغییر در صدای صحبت، سختی در بلع، تنگی نفس و افزایش حجم گردن باشد.

درمان سرطان تیروئید شامل جراحی، رادیوایودینه‌ای، شیمی درمانی و درمان‌های هدفمند با دارو است. انتخاب روش درمان بستگی به نوع، مرحله و اندازه تومور و سلامت کلی بیمار دارد. در بعضی موارد، از ترکیبی از این روش‌ها برای درمان استفاده می‌شود.

برای پیشگیری از سرطان تیروئید، باید از مواد شیمیایی و سموم شیمیایی که ممکن است در محیط کار یا خانه وجود داشته باشد، احتیاط کرد. همچنین، باید سبک زندگی سالمی داشته باشید و مواد غذایی با مقدار کافی از مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامتی تیروئید مصرف کنید. برای پیشگیری از سرطان تیروئید، باید به صورت دوره‌ای به دکتر مراجعه کرده و معاینات پیشگیرانه مانند آزمایش تیروئید را انجام داد.

در صورتی که در خانواده سابقه بیماری سرطان تیروئید وجود دارد، باید معاینات پیشگیرانه را بیشتر انجام داد و به دکتر مراجعه کرد. به علاوه، در صورتی که در گذشته درمان تیروئید داشته‌اید، باید به صورت دوره‌ای مراجعه کرده و معاینات پیشگیرانه را انجام داد.

  • برچسب:

  قدرت گرفته از  رایانش ابری دِسکتو